Frissítő csípősség – sokan szeretik, de miért egészséges a mentol?
Szinte biztosan kijelenthető, hogy mindannyiunk életében van egy olyan jellegzetes termék (legyen az cukorka, élelmiszer, kenőcs, gyógyszer vagy illatosító), amelynek csomagolását meglátva azonnal orrunkba vagy szánkba szökik a mentol jellegzetes és megmásíthatatlan illata, íze. Azon túl, hogy a legtöbbünknek kellemes érzetet nyújt, van néhány olyan jótékony hatása is, amiről lehet, hogy eddig nem is tudtál! Ennek járunk utána a következő cikkben.
Pontosan mi is az a mentol?
A mentol egy olyan természetes vegyület, melyet az élelmiszeriparon túl még számos iparág már mesterségesen is előállít a kiszélesedő fogyasztói igények miatt. Jellegzetes természetes forrása a borsmentaolaj vagy az eukaliptusz, mesterségesen pedig szintézissel szintén előállítható. Leggyakrabban folyékony formában alkalmazzák, azonban könnyedén kristályosítható is. Leggyakrabban olajakban, viaszos készítményekben találkozhatunk vele, mivel igen magas fokú a zsírban való oldhatósága.
És akkor miért is egészséges?
A hidegebb idő beálltával sokunk szenved a megfázás vagy az influenza kínzó tüneteitől. A rossz közérzet mellett sokan köhögünk ilyenkor, torokfájástól szenvedünk, ami megkeserítheti mindennapjainkat. Nos, jó hír a mentolt kedvelőknek, s talán nem is mindenki számára ismeretlen, hogy ez a hatóanyag jelentősen képes növelni komfortérzetünket: csökkenti a köhögést, illetve enyhíti a torokfájást, felszabadítja a légutakat. Valódi élettani hatásain túl pedig egy könnyed, frissítő érzetet kölcsönöz, segít levegőhöz jutnunk.
A fogkrémek, szájvizek és egyéb úgynevezett orálhigiéniás készítmények szinte állandó összetevője, ami nem véletlen, hiszen a mentol segít leküzdeni szervezetünknek a szánkban felszaporodó mikrobákat. Mindezen túl frissességet és kellemes leheletet biztosít használójának. Védi a fogínyt, ápolja a fogakat, segít eltávolítani a nyelven esetlegesen felgyülemlő lepedéket, a fogakon megtapadó plakkokat.
Számos dermatológia készítmény szintén tartalmaz mentol. Égési sérülések vagy napégés esetén kitűnően alkalmazhatók ilyen készítmények. Nyugatatják a sérült bőrt, némiképp csillapítják a kellemetlen fájdalmat, Egyéb bőrirritáció esetén is használhatunk mentol tartalmú készítményeket.
Talán alig van olyan közöttünk, akinek ne lett volna vagy akár van most is otthonában AZ a jellegzetes, piros, fém dobozos vietnámi vagy kínai balzsam, amelyen sárkány vagy tigris hirdette, hogy a benne lakozó anyag bizony csípős, lehetőleg ne kenjük a szemünkbe, nyálkahártyákra. Orrunk alá kenve segít elnyomni a kellemetlen szagokat, mellkasunkat bedörzsölve pedig könnyebben veszünk levegőt. Nos, részben ezt is a mentolnak köszönhetjük, bár a kámfor jellegzetes hatásaival kombinálva.
A fentebb leírt kisbalzsamon túl vannak olyan készítmények is, amelyek nem a légúti panaszaink enyhítésére szolgálnak. Biztosan sokan találkoztak már az úgynevezett ,,lóbalzsammal”. Bőrön át bedörzsölve az adott területen kitűnően alkalmas izomfájdalmak, izomgörcsök enyhítésére. Leggyakoribb alkalmazási területe a derék vagy a hát. Megfelelő masszázstechnikával garantáltan meg fogunk könnyebbülni tőle, hiszen a mentol ellazítja az izmokat, segíti a regenerációjukat.
Fontos megjegyezni, hogy a mentolos készítmények nem helyettesítik a szakszerű orvosi kezelést, így ha problémáink súlyosbodnak, mindenképpen forduljunk szakemberhez! Sokan sajnos érzékenyek vagy allergiásak lehetnek a mentolra, esetükben különös figyelmet igényel az ilyen készítmények mellőzése!
Minden kedves Olvasónknak kellemes felfrissülést és jó egészséget kívánunk!
Comments